عوامل ناامیدی کارآفرین

برخی موارد که سبب ناامیدی کارآفرینان و رها کردن کارآفرینی می‌شوند

 

 

شکستکارآفرینی با شرایط و مشکلات پیچیده‌ای همراه است که اگر شناخته و مدیریت نشوند، سبب دلسردی کارآفرین و شکست می‌شوند. با شناخت مناسب از شرایط و مشکلات می‌توان از قبل آمادگی لازم را فرآهم آورد و از شکست جلوگیری نمود. برخی از این موارد عبارتند از:

  1. رها کردن شغل و درآمد فعلی: اگر به دنبال کارآفرینی هستید شاید در اوایل و کوتاه مدت بتوان دو شغله بود، ولی کارآفرینی نیاز به فعالیت شبانه روزی دارد و در عمل ممکن است کارآفرین بدلیل شرایط خاص خود قادر به ترک شغل فعلی نباشد و این می‌تواند انتهای رویای کارآفرینی باشد.
  2. تامین منابع مالی: در بسیاری موارد داشتن یک ایده یا نظریه، سبب شروع کارآفرینی است ولی این شروع برای ادامه نیاز به منابع مالی دارد که اگر کارآفرین قادر به جذب سرمایه در زمان مناسب نباشد، در عمل مجبور به رها کردن ایده است.
  3. ایجاد یک تیم: کارآفرینی بدون داشتن یک تیم منسجم که دارای روحیه بالا و اعتقاد به ایده باشند، محکوم به شکست است حتی اگر منابع مالی مهیا باشد.
  4. نبود دیدگاه دراز مدت: بسیاری از کارآفرینان به دلیل عدم توانایی و یا عدم توجه به آینده و عدم امکان ترسیم مناسب دیدگاه خود برای دیگران و تعریف نقشه راه، با شکست روبرو می‌شوند.
  5. توان مقابله با شرایط ناشناخته: در طی دوره کارآفرینی بسیاری از مشکلات غیر قابل پیش بینی هستند و اگر توان هضم و تحلیل آنها وجود نداشته باشد، شکست قطعی است.
  6. تنها شدن و تبعات روانی: کارآفرینان به دلیل نیاز به صرف زمان زیاد برای انجام امور کارآفرینی لاجرم از دوستان و خانواده فاصله می‌گیرند و این می‌تواند سبب بروز مشکلات خاص خود شود.
  7. تعریف مناسب قوانین کاری: بسیاری از کارآفرینان بدون توجه به اصول، قواعد و شرایط به کار ادامه می‌دهند و در زمان بزرگ شدن مجموعه به دلیل عدم وجود قواعد، قوانین و روابط کاری تعریف شده با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند.
  8. تصمیم‌گیری: کارآفرینان در طول روز مجبور به تصمیم‌گیری در موارد گوناگونی خواهند شد که بیشترین استرس را در پی دارد و در صورت عدم توانایی در مدیریت آن، کل مجموعه با مشکل مواجه خواهد شد.
  9. ایده آل‌گرایی: ایده‌آل‌گرایی اگر در زمان مناسب و براساس توان و امکانات تعریف و تعیین نشود، باعث شکست خواهد شد.
  10. ترس و نگرانی: عوامل مهم در ایجاد استرس و کاهش راندمان هستند. داشتن ترس و نگرانی در حد منطقی خیلی هم بد نیست ولی اگر از توان کارآفرین و تیم بیشتر شود، منجر به شکست تیم خواهد شد.

نوشته: رضا روحی (از سرمایه گذاران نیک اندیش کارایا)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *