“استراتژی خروج” چیست؟

exit

استراتژی خروج یک برنامه ريزي پيش بينانه است که توسط کارآفرین، فرشته سرمایه گذار(سرمایه گذار نیک اندیش) یا صندوقهای سرمایه‏ گذاری خطرپذیر به منظور تسویه یا نقد نمودن داراییهای مالی یا سایر دارایی های ملموس در زمان خروج هر يك از سهامداران مذكور از شرکت اجرا ميشود. اين برنامه زمانی که معیارهای از پیش تعیین شده کسب و کار محقق شده یا فراتر از حدود مورد توافق قرار گرفته باشد، انجام میشود. استراتژی خروج ممکن است به منظور خروج از یک سرمایه گذاری غیر فعال و یا اختتام یک کسب و کار غیر سودآور انجام شود . در این صورت، هدفِ استراتژی خروج محدود کردن ضرر و زیان است. همچنین ممکن است استراتژی خروج زمانی که یک سرمایه گذاری و یا کسب و کارِ سرمایه گذاری شده، اهداف مالی خود را برآورده کرده باشد، انجام شود. دلایل دیگر برای اجرای استراتژی خروج ممکن است بخاطر: تغییرات قابل توجهی در شرایط بازار با توجه به یک رویداد فاجعه بار؛ دلایل قانونی، پرونده های حقوقی و … باشد؛ و یا به این دلیل ساده که مالک يا سرمایه گذارِ شرکت قصد کناره‏گیری دارد و میخواهد پولش را نقد کند.

 

شکستن “استراتژی خروج “

 

صرف نظر از نوع سرمایه گذاری، یک استراتژی خروج موثر باید برای هر احتمال مثبت و منفی برنامه ریزی شود. این برنامه ریزی باید بخشی جدایی ناپذیر از تعیین ریسکهای مربوط به سرمایه گذاری باشد.

 

نقطه خروج

 

قیمتی است که در آن سرمایه گذار، سرمایه گذاری اش را به فروش می رساند. معمولا به منظور کاهش ریسکهای سرمایه گذاری و تفکیک مسائل احساسی از تصمیمات تجاری، در خصوص نقطه خروج به عنوان بخشی از استراتژی تجاری، از پیش مطالعه و تصمیم گیری میشود. استراتژی های خروج تقریبا توسط تمام متخصصان امور مالی استفاده می شود و یک بخش کلیدی از معاملات موفق به حساب می آید.

 

شکستن”نقطه خروج”

 

به عنوان مثال، یک سرمایه گذار تصمیم به خرید ۱۰۰ سهم از سهام شركت XYZ به قیمت ۳۳ $ می گیرد. قبل از خرید سهام، او تصمیم می گیرد در صورتی که ارزش هر سهم به $ ۳۰ کاهش یافت، سهام اش را بفروشد. به این ترتیب، او از پیش می داند که حداکثر میزان زیان او، و یا ریسکش، ۳۰۰ $ خواهد بود، و یا به عبارت دیگر میزان زیان او به ۹٪ محدود شده است. همچنین سرمایه گذار در صورت افزایش ارزش سهام هم یک نقطه خروج برای خود تعیین می کند، به عنوان مثال زمانی که ارزش هر سهم به ۴۰$ افزایش یابد. دوراندیشی در خصوص نقطه خروج، موجب کمک به سرمایه‏گذاران و اجتناب از باقی ماندن بیش از اندازه در یک جهت خاص میشود.

 

منبع: investopedia
ترجمه شده در گروه کارایا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *